Informujemy, że w trosce o bezpieczeństwo nagrywamy każdą rozmowę telefoniczną prowadzoną z nami. Rozmawiając z naszym specjalistą wyrażasz zgodę na nagrywanie tej rozmowy. W przypadku wątpliwości lub sprzeciwu, przerwij połączenie i skontaktuj się z nami w inny sposób, na przykład w jednej z placówek bankowych. Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę.

ile dolar kosztuje

W dniu wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego 2022 roku była to kwota 4,1405 zł. Aktualny kurs USD zależy od wielu złożonych czynników, dlatego jego prognoza jest niezwykle trudna. Dolar to jedna z czterech głównych walut świata.

Putin oskarżył Ukrainę i Polskę o podbijanie cen gazu w Europie

Amerykańska waluta była globalnym czempionem przez cały 2021 rok oraz większość 2022 roku. System Rezerwy Federalnej w ramach walki z narastającą inflacją zaserwował mocne jak na historyczne standardy podwyżki stóp procentowych. Cyklu FED błyskawicznie wywindował koszt pieniądza z przedziału 0-0,25 proc. Na początku października padł rekord wszech czasów i dolar kosztował 5 zł, a kurs euro względem dolara pierwszy raz od 20 lat spadł poniżej 1 – czyli dolar był wart więcej niż euro. Dolar amerykański uznawany jest za najbardziej płynną walutę na świecie. Od marca 2020 roku złoty pozostaje jednak najsłabszy w historii w stosunku do dolara amerykańskiego.

Przekłada się on na ostre hamowanie dynamiki w ujęciu rok do roku, która obniżyła się z 7,1 do 6,5 proc. (40-letni szczyt wskaźnika wypadł w czerwcu 2022 r. na poziomie 9,1 proc.). Inflacja bazowa w grudniu obniżyła się do 5,7 proc. Rok do roku, wobec szczytu we wrześniu 2022 r.

Od początku inwazji z rąk Rosji nie zginął żaden ukraiński minister czy nawet prezydencki doradca. W Moskwie zaś ofiarą nie padł żaden z ludzi Putina. Rząd wkrótce ma się zająć projektem ustawy utrudniającej „hurtowe” nabywanie mieszkań.

Do tej pory kupowałeś lub sprzedawałeś dolary po niesatysfakcjonującym kursie? Wśród ofert naszych Klientów na pewno znajdziesz kurs, który Cię zainteresuje. USD to jedna bardziej uniwersalnych walut na świecie. Jeżeli wybierasz się w podróż, to właśnie dolary powinieneś zabrać ze sobą.

“The New York Times”: Inflacja wybiła, więc nawet pracownicy EBC chcą zarabiać więcej. Wybuch żądań płacowych w Europie

Punktem oporu dla kursu franka jest pułap 4,274 zł. Kurs euro potężnie zwyżkował w ciągu ostatnich godzin. Jeden euro to w tej chwili poziom 4,5666 zł. Oporem dla kursu euro są w tej chwili poziom 4,58 PLN.

Dolar systematycznie zwyżkował w ciągu wczorajszej sesji na rynku walutowym. Za dolara trzeba w tej chwili zapłacić 3,8799 PLN. Oporem dla kursu dolara amerykańskiego jest poziom 3,904 zł.

O inflacji, zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz wskaźnik nastroju konsumentów – będą również istotne dla notowań dolara. Dodatkowo, jak opisywaliśmy, złotego do końca października czekają ciężkie chwile, za co odpowiadają m.in. Nasilające się obawy o spowolnienie w Europie oraz data wyroku europejskiego Trybunału ws. Dolar drożał już pod koniec sierpnia – razem z frankiem Październik dla Brexit: Ostatnia szansa na zawarcie umowy? szwajcarskim – i na początku września zbliżał się do poziomu 4 zł, by po 23 września dobić do 4 zł. Dopiero jednak od środy 25 września kurs USD/PLN utrzymuje się powyżej tego poziomu dłużej niż jeden dzień. W swojej analizie na ten temat dr Przemysław Kwiecień z XTB wyjaśnia, iż amerykańska waluta “wyraźnie zyskuje w ostatnim czasie” – szczególnie względem euro.

Spread – różnica między kursem sprzedaży a kursem zakupu waluty obcej wyrażona w procentach. Dolarów w jednym banknocie, to najwyższy nominał USD stosowany tylko w obiegu międzybankowym. Przecena naszej waluty trwa – złoty jest słaby, bo inwestorzy uciekają z Europy. Korzystaj z alertów walutowych, bądź na bieżąco z notowaniami i wymieniaj walutę po interesującym Cię kursie.

ile dolar kosztuje

Połowy XIX wieku dolary funkcjonowały tylko w formie monet, zaś pierwsze banknoty pojawiły się w czasie wojny secesyjnej w 1861 roku. Już od początku dolary miały charakterystyczny zielony rewers, aby utrudnić ich fałszowanie. Monety zwane dollaro wytwarzano w koloniach hiszpańskich w obu Amerykach. 1 moneta miała wartość 8 reali – tak było aż do końcówki XVII wieku, kiedy dolar stał się odrębną walutą narodową. Symbol dolara, czyli przekreślone S, również wywodzi się ze sposobu zapisywania wartości 1 dolara jako ósemki w nawiasach.

ETF – jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Pierwsze amerykańskie dolary, w postaci monet, emitowała Mennica Stanów Zjednoczonych, założona w 1792 r. Otrzymuj codziennie komentarze walutowe na Twojego maila! Nasi eksperci analizują najważniejsze informacje ekonomiczne, polityczne, gospodarcze i ich możliwy wpływ na kurs dolara. MarketNews24 zapytał eksperta domu maklerskiego XTB.

  • “Większy problem to 15,5% inflacja. Ona realnie zubaża”.
  • Wcześniej zostało już wspomniane, że kurs dolara może różnić się w zależności od miejsca, w którym chcemy go kupić.
  • W piątek za euro na rynku płacono 1,08 dolara, czyli najwięcej od kwietnia 2022 r.
  • Otrzymuj codziennie komentarze walutowe na Twojego maila!

Jourova dodała, że jeśli Polska nie przedstawi wystarczających wyjaśnień, to pieniądze z KPO nie zostaną wypłacone. W pierwszym kroku wpłacasz pieniądze do swojego wirtualnego portfela. Mamy konta w wielu bankach, więc przelew dojdzie do nas bardzo szybko. Po tygodniowej fali spadków w czwartek kurs złotego się ustabilizował.

Jeśli chodzi o samą nazwę dolara, to jej „pradziadkiem” jest talar, czyli moneta bita z uncji srebra w XVI wieku. Wartość dolara była przez wiele lat wymienialna na uncje złota – ostatecznie odniesienia wartości dolara do złota zniesiono dopiero w 1973 roku. Rajd na rynkach sprawił, że inwestorzy przypomnieli sobie o bitcoinie. Od początku roku kryptowaluta podrożała o ponad jedną czwartą.

Kurs dolara kształtuje się obecnie poniżej 4 zł. Prognozy analityków są zgodne, że cena kupno i sprzedaż dolara będą w najbliższych kwartałach możliwe po cenach niższych od tego okrągłego poziomu. Kursy w kantorach są oczywiście mniej korzystne niż w NBP, ponieważ doliczyć należy jeszcze marżę. Stawianiem prognoz kursu dolara na najbliższe dni, nierzadko do czwartego miejsca po przecinku, zajmują się profesjonalni analitycy rynkowi oraz inwestorzy na rynku Forex.

Kurs dolara 28 grudnia w okolicach 4,4

Szyperska 14, operator serwisu InternetowyKantor.pl. Pamiętaj, że w każdym momencie możesz odwołać zgodę. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane poza granice EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz tutaj. Kurs dolara na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. Nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Srebrne monety bite na terenie Czech, ale także te produkowane w hiszpańskich koloniach. Ostatecznie dotarły one do Ameryki Północnej, gdzie zaczęto je nazywać hiszpańskimi dolarami. Monet tych było w obiegu tak dużo, że po uzyskaniu niepodległości Stany Zjednoczone postanowiły przyjąć je jako oficjalny środek płatniczy, wypierając przy okazji funta brytyjskiego. Dolar amerykański przez długi czas był wymienialny na metale szlachetne – początkowo na srebro, później także na złoto. W 1933 roku prezydent Franklin Delano Roosevelt wydał jednak rozporządzenie, które zakazywało amerykańskim obywatelom posiadania złota.

Planując wyjazd za kilka miesięcy, dość niebezpiecznym wyjściem byłoby korzystanie z długoterminowej prognozy stanu dolara i oczekiwania, że krótko przed np. Najlepiej przejrzeć oferty kantorów internetowych, w których można zaoszczędzić naprawdę stosowną sumę pieniędzy. Nazwa Pepsico: Król przekąsek i napojów bezalkoholowych dolara amerykańskiego pochodzi od nazwy talar, stosowanej już w XVI wieku. Historycznie mianem jednego dolara lub talara określano jedną uncję srebra w postaci monety bitej przez czeskiego hrabiego Schlicka w tym okresie. Wartość dolara była oparta na parytecie złota.

Inwestorzy, którzy planują inwestycje na walutowym rynku, codziennie śledzą kursy np. Dolara, aby przypadkiem nie utracić swoich pieniędzy, lub umiejętnie je pomnożyć. Osoby, które dopiero zaczynają interesować się tym rynkiem, z pewnością często zastanawiają się, skąd bierze się taka a nie inna wartości kursu dolara.

Krajowa polityka i czekanie na Fed przesądzą o losach złotego

Kurs dolara w zależności od miejsca wymiany będzie się różnić. Jeżeli chcesz sprawdzić jak cena dla pary USD/PL wygląda w naszym serwisie, przyjrzyj się aktualnym ofertom. Zobaczysz jak inni Klienci LexaTrade – opinie i informacje o brokerze Walutomatu wyceniają dolara amerykańskiego i podejmiesz decyzję bazując na zebranych informacjach. Na Walutomacie Ty decydujesz o kursie wymiany lub od razu korzystasz z najlepszej oferty.